LEVENT Hava Savunma Füzesi ilk kez görüntülendi!

Katar’ın başkenti Doha’da düzenlenen DIMDEX 2024 Doha Uluslararası Denizcilik Savunma Fuarı, bugün kapılarını açtı. Fuara füze ve mühimmat çözümleriyle katılan Roketsan, geliştirme faaliyetlerini sürdürdüğü LEVENT Yakın Hava Savunma Füzesi’nin tam ölçekli halini ilk kez sergiledi.

Deniz platformlarının gemisavar füzeler başta olmak üzere her türlü hava hedefine karşı yakın hava savunması için geliştirilen LEVENT Füzesi, 11 kilometre menzile ve 70 kilogram ağırlığa sahip.

128mm çapındaki füzede, Pasif RF ve Görüntüleyici Kızılötesi Arayıcı (IIR)’dan oluşan çift modlu bir arayıcı başlık kullanılıyor.

SUNGUR Portatif Hava Savunma Füzesi üzerinden geliştirilen LEVENT, burun kısmındaki IIR Arayıcı ile hedefin ısısına ve burnun ön kısmındaki Pasif RF antenler ile ise hedeften yayınlanan RF dalgalarına güdümlenecek.

ABD AMBARGOSU’NA KARŞI MİLLİ ÇÖZÜM

Türkiye, MİLGEM ADA Sınıfı Korvetler ile birlikte ilk kez ABD üretimi RIM-116 RAM (Rolling Airframe Missile) Yakın Hava Savunma Sistemi’ni envantere aldı.

Halihazırda Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edilen dört MİLGEM ADA Sınıfı Korvet, RAM sistemleriyle teçhiz edilmiş durumda. RAM sisteminin lançerleri Almanya’dan tedarik edilirken, füzeler ise ABD’den tedarik ediliyor.

ABD, uzun süredir Türkiye’ye RAM Füzeleri konusunda ambargo uyguluy

KAYNAK: SAVUNMASANAYİST

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x