Sezgin Tanrıkulu anız yangınıyla ilgili DEDAŞ’ı işaret etti

ANKA

Diyarbakır ve Mardin’de çıkan anız yangınlarında 11 vatandaşımız hayatını kaybetti.

Cumhuriyet Başsavcılığı, yangınla ilgili geniş çaplı bir soruşturma başlattı.

Olayı takip eden CHP Diyarbakır Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, yangın felaketinde yaralanan vatandaşları hastanede ziyaret ettikten sonra açıklamalarda bulundu.

“Olağan şüpheli DEDAŞ’tır”

Sezgin Tanrıkulu, “Bu tip yangınlarla ilgili olağan şüpheliler vardır; bunlardan biri DEDAŞ’tır. Elektrik iletim hatlarının bakım, onarım yeterli bakım, onarım ve altyapı çalışması yürütülmediği için özellikle bu mevsimlerde yangınlar enerji hatlarından kaynaklanıyor” dedi.

Deliler mi karartılıyor

Bölgede yaşayan köylüler de yangının ardından DEDAŞ ekiplerinin yangının çıktığı iddia edilen direk üzerinde çalışma yapmasını delil karartma olarak yorumladı.

DEDAŞ iddiaları kabul etmese de bölgede yaşayan insanlar yangınların yenilenmeyen elektrik hatları nedeniyle çıktığını savunuyor.

Sağlık Bakanı son durumu açıkladı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca anız yangınıyla ilgili yaptığı son açıklamada şu ifadeleri kullanmıştı:

Diyarbakır’ın Çınar ilçesinin Köksalan mahallesi ve Yazçiçeği köyü ile Mardin’in Mazıdağı ilçesi Yücebağ ve Yetkinler köyünde dün akşam meydana gelen yangın sebebi ile 11 kişi hayatını kaybetti, 78 kişi yangından etkilendi. Hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet diliyorum, yaralılara geçmiş olsun dileklerimi sunuyorum.

Diyarbakır ve Mardin sınırındaki köylerde yaşanan bu yangınlar nedeniyle şu anda Diyarbakır’da 5 hasta yoğun bakımda, 4’ü entübe durumda. Şanlıurfa’da 1 hasta entübe olarak tedavi görüyor. Hastanelerimizde tedavisi süren toplam hasta sayısı 6.

Yangınlar sebebi ile olay yerlerine Diyarbakır’dan 24 Ambulans ve 3 UMKE Timi ile Mardin’den 15 Ambulans ve 4 UMKE Timi görevlendirilmiştir.

Bilindiği gibi, yangınlar ilgili birimlerce söndürülmüş olup, soğutma çalışmaları devam ediyor.

Olayı gördüğünü söyleyen bir köylü ise yangınla ilgili şu açıklamayı yaptı:

Anızla alakası yok. Yangın elektrik tellerinden çıktı. Biz yıllardır onarım istiyoruz ama yapmıyorlar. Teller koptu düştü sonra köy yanmaya başladı. Biz defalarca DEDAŞ’a dilekçe verdik ama bir şey yapmadılar.

Öte yandan yangınla ilgili Diyarbakır Barosu da açıklama yaptı.

Diyarbakır Barosu, yangınla ilgili sorumluluğunu yerine getirmeyenler hakkında suç duyurusunda bulunduklarını açıkladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x